Vnetje kože pri psih ni omejeno le na poletne dni; žal se lahko pojavi tudi jeseni in pozimi, zlasti v vlažnem vremenu. To lokalno omejeno vnetje kože povzroča hudo srbenje, bolečine ter spremlja rumen izcedek z neprijetnim vonjem. Na mestu vnetja se pogosto pojavi izpadanje dlake, ki je zlepljena in vidno prizadeta. To stanje ni starostno ali pasemsko pogojeno, vendar so dolgodlaki psi bolj dovzetni, saj vlažno okolje v njihovi gospi dlaki spodbuja širjenje okužbe. Jesenski deževni dnevi zahtevajo še posebno pozornost, saj vlaga lahko poslabša vnetje ali okužbo, če pes na koži že ima rano.
V deževnem vremenu je ključno, da psa po sprehodu skrbno posušimo. V primeru obstoječe rane je potrebno takoj ukrepati. Ostrižemo dlako okoli rane, jo očistimo in posušimo. Pomembno je preprečiti psu, da bi se na tem mestu grizel ali praskal, saj bi to le poslabšalo vnetje.
Pri psih, ki trpijo za atopijo, je površina kože bolj nagnjena k priprijemanju bakterij, kar lahko privede do vnetij in okužb. Toksini, ki jih izločajo bakterije, lahko dodatno poslabšajo alergijske reakcije. Bakterijske infekcije se običajno kažejo v obliki mozoljčkov, krast ali kot prhljaj. Na vaših ljubljenčkih se lahko pojavijo tudi kvasovke, ki se naselijo na vročih, vlažnih in mastnih predelih kože. Razmnoževanje kvasovk lahko sproži rdečico in srbenje, kar za psa ni le neprijetno, ampak lahko tudi poslabša njegovo stanje.
Če opazite, da se rana ne zdravi ali se celo njeno stanje slabša, je nujno, da psa nemudoma odpeljete k veterinarju. Veterinar bo lahko ugotovil vzrok vnetja, predpisal ustrezno zdravljenje in svetoval, kako preprečiti ponovitev te neprijetne izkušnje. Ne zanemarjajte znakov vnetja kože pri psu, saj hitro ukrepanje zagotavlja hitrejše okrevanje in manjše nelagodje vašega ljubljenčka.
Facebook TwitterV mlinu 18,
5290 Šempeter pri Gorici
PON-PET: 7.00 - 20.00
SOB: 8.00 - 13.00
NED in PRAZNIKI: ZAPRTO
Centralni register hišnih živaliLeonvet @ Vse pravice pridržane