Ker je 14. november svetovni dan sladkorne bolezni, je prav, da nekaj besed posvetimo tudi sladkorni bolezni pri psih in mačkah, da opozorimo na prve znake, preventivo in samo zdravljenje.
Prvi znaki bolezni so zelo podobni sladkorni bolezni pri ljudeh, lastniki živali lahko opazijo povečano žejo, povečano uriniranje in dober apetit, ki je povezan z izgubo telesne teže hišnega ljubljenčka, pri mačkah se lahko pojavijo še neprijeten zadah iz gobčka, ki je podoben vonju acetona, bruhanje in naporno dihanje. Pri mačkah so simptomi diabetesa podobni bolezni ledvic in hipertiroidizmu, veterinar le s preiskavo krvi in urina določi dokončno diagnozo. Nekatere mačke je treba po diagnosticiranju diabetesa hospitalizirati zaradi neuspešne presnove glukoze. Pri psih s slabšim imunskim sistemom ali z drugimi bolezenskimi stanji se lahko pojavijo veliko resnejši znaki, kot so bruhanje, neješčost in slabo počutje. In tako kot se pri ljudeh pojavi poslabšanje vida, se tudi pri živalih razvije siva mrena, kar bo opazno tudi s poslabšanjem vida ali popolno slepoto.
Ena izmed komplikacij, ki jo poznamo prav tako pri ljudeh, je hipoglikemija, znižanje koncentracije sladkorja v krvi ali po domače rečeno “hipa”, ki se lahko pojavi ob prevelikem doziranju inzulina ali če žival zaužije premajhno količino obroka, kar povzroči prevelik padec sladkorja v krvi. Tudi tukaj so znaki zelo podobni znakom, ki jih doživlja človek, ko doseže hipoglikemijo: nemir, utrujenost, tresenje, huda žeja, napad lakote, zanašanje med hojo, krči, zmedenost. V takem primeru je treba živali nemudoma pomagati z obrokom hrane, na dlesni mu lahko namažete nekaj medu ali pa uporabite glukozne preparate (sirupe, gele), ki jih dobitev lekarni. V takem primeru se je treba tudi posvetovati z veterinarjem, ki vam bo povedal, kako nadaljevati z zdravljenjem.
Podobno kot pri ljudeh se tudi pri živalih pojavlja več tipov diabetesa:
Zdravljenje diabetesa pri živalih je sestavljeno iz dnevnega doziranja inzulina ter primerne diete oziroma urejene prehrane vašega ljubljenčka. Vaš veterinar vam bo določil primerno dozo inzulina, pravo prehrano za vašega ljubljenčka in naučil vas bo, kako se injekcije uporablja doma.
Kot preventivo za pojav sladkorne bolezni žal lahko storimo zelo malo. V kolikor gre za diestrični tip, je vsekakor priporočena sterilizacija psice. Pri tipu 1 mogoče ima največji vpliv telesna teža, tako da lahko s primerno telesno težo in z ustrezno prehrano največ postorimo za to, da do sladkorne bolezni ne bi prišlo.
Seveda je pomembno, da za naše štirinožne prijatelje preventivno poskrbimo, da do raznih hujših obolenj ne bi prišlo, zato sta tukaj zelo pomembni skrb in ljubezen, ki jim ju je treba dnevno posvečati. Pa tudi zdrava prehrana, o kateri se lahko vedno posvetujete z vašim veterinarjem, redne aktivnosti in pozornost na znake in sporočila, ki nam jih dnevno sporočajo. Velikokrat sta hitra reakcija in pravočasen obisk veterinarja najboljši rešitvi.
Leon Koršič, dr. med. vet.
Facebook TwitterV mlinu 18,
5290 Šempeter pri Gorici
PON-PET: 7.00 - 20.00
SOB: 8.00 - 13.00
NED in PRAZNIKI: ZAPRTO
Centralni register hišnih živaliLeonvet @ Vse pravice pridržane