Blog

Ascites ali nabiranje tekočine v trebušni votlini

22. november 2023ČlanekLeonvet Ekipa

Ascites je pojav, ko se tekočina nabira v trebušni votlini in pojavi se lahko pri psih tako kot tudi pri drugih živalih. To stanje je lahko simptom osnovne bolezni, pri kateri je lahko prizadeto srce, jetra ali drugi organi. Nenormalno kopičenje tekočine povzroči otekanje trebuha, kar lahko povzroči neudobje in zmanjša kakovost življenja vašega ljubljenčka.

Ascites ali nabiranje tekočine v trebušni votlini

Glavni vzrok ascitesa pri psih je pogosto povezan z oslabljenim srčnim ali jetrnim delovanjem. Na primer, srčno popuščanje ali ciroza jeter lahko privede do nepravilnega kroženja krvi in zadrževanja tekočine v trebušni votlini. Simptomi ascitesa vključujejo otečen trebuh, težave pri dihanju, zmanjšan apetit, letargijo in lahko tudi bolečino. 

Kako lahko pomagate svojemu psu?

Pomembno je, da takoj poiščete veterinarsko pomoč, če opazite oteklino ali nenormalno napihnjenost trebuha pri vašem ljubljenčku. Veterinar bo izvedel temeljit pregled in morda naročil dodatne teste, kot so ultrazvok ali rentgenski posnetki, da ugotovi osnovni vzrok nabiranja tekočine. Prav tako bo iz trebušne votline odstranil nabrano tekočino, kar lahko prinese olajšanje in izboljša udobje psa. 

Zgodnje odkrivanje in zdravljenje sta ključna za uspešno obvladovanje ascitesa. Zdravljenje bo odvisno od osnovne bolezni. Lahko vključuje zdravila, spremembe v prehrani ali celo kirurške posege, odvisno od diagnoze. 

Zdravljenje ascitesa

Zdravljenje je usmerjeno v identifikacijo osnovnih vzrokov. Če je količina ascitske tekočine v trebušni votlini psa velika, in ustvarja pritisk na organe, se jo odstrani z uporabo punkcije (punkcija trebušne votline). Čeprav to lahko olajša nelagodje hišnega ljubljenčka, ne reši problema uhajanja tekočine, razen če se odpravi osnovni vzrok.

Zbrano tekočino pogosto analiziramo za pravilno diagnozo. Ascites, ki izhaja iz poškodbe, lahko zahteva transfuzijo krvi in nujno operacijo. Včasih so predpisani diuretiki, na primer furosemid, ki pomagajo telesu pri odvajanju odvečne tekočine. Psi, ki jemljejo diuretike, bodo pogosteje urinirali. 

Za preprečevanje abdominalnega ascita pri psih ni posebnih metod. Ključni preventivni ukrepi vključujejo pravočasno odkrivanje in zdravljenje bolezni, ki lahko povzročijo kopičenje tekočine v intraabdominalnem prostoru.

Če opazite kakršne koli nenavadne spremembe pri vašem ljubljenčku, se nemudoma posvetujte z veterinarjem. V primeru opisanih spremembn, ne odlašajte in poskrbite za zdravje in udobje vašega ljubljenčka.

Zadnje objave
Zakaj psi sivijo
2. oktober 2024

Zakaj psi sivijo

Paranalne žleze pri psu
20. september 2024

Paranalne žleze pri psu

Slabost med vožnjo
5. julij 2024

Slabost med vožnjo

Kontakt

ambulanta@leonvet.si

Telefon

(05) 292 78 00

Dežurni telefon

(064) 11 22 77

Urnik

PON-PET: 7.00 - 20.00

SOB: 8.00 - 13.00

NED in PRAZNIKI: ZAPRTO

Centralni register hišnih živali

Družbena omrežja

Leonvet @ Vse pravice pridržane