Nasveti za pse

Kužni kašelj - simptomi in prva pomoč

Za pse

Tako kot prehlad pri človeku povzroča veliko različnih virusov, ima tudi kužni kašelj psov več krivcev. Povzročitelj je lahko en virus ali več različnih virusov, ob okužbi pa se večina psov okuži še z bakterijo. Razvoj bolezni je odvisen od povzročitelja, zdravstvenega stanja psa, imunskega sistema psa in nege v času okužbe. Psi se s kužnim kašljem okužijo z dihanjem ali s stikom z okuženim psom. Psi vdihnejo bakterije in viruse v svoja dihala. Dihalni trakt psa je obložen s sluzjo, ki zadrži nalezljive delce in jih izloči iz organizma. Žal pa obstajajo številni dejavniki, ki to zaščito oslabijo in povzročijo, da psi zbolijo za kužnim kašljem, kar povzroči vnetje sapnika, sapnic in občasno tudi grla.

3
Kako se prenaša?

Kužni kašelj se prenaša s kašljem okužene živali, preko direktnega stika med bolno in neokuženo živaljo ali preko okuženih površin. Če je vaš zdrav pes v stiku s kužnim psom je to že lahko vzrok za okužbo. Gre za zelo nalezljivo kužno bolezen psov, ki se zelo hitro širi. Največje tveganje za okužbo predstavlja majhen prostor, kjer je zbranih več psov. Okužba s kužnim kašljem za ljudi in druge živali ni nevarna.

Simptomi
  • Močno in krčevito kašljanje
  • Suh in dražeč kašelj, ki se običajno pojavi ponoči
  • Glasno davljenje
  • Bruhanje želodčne vsebine ali bele goste pene
  • Voden izcedek iz nosnic in oči
  • Vnetje očesnih veznic

Kako huda oblika kužnega kašlja se bo razvila je odvisno od povzročitelja in imunskega sistema psa. Pri lažjih oblikah opazimo le intenziven suh in dražeč kašelj, med tem ko je pes po počutju OK, ima normalen apetit,... Pri težjih oblikah kužnega kašlja pa se lahko pojavi tudi vročina, slabo počutje psa, nezanimanje za okolico, oteženo dihanje, neješčnost, apatija. Bolezen se lahko razvije tudi v pljučnico. Pri pojavu bolezni so najhujši prvi dnevi, ko so vsi simptomi najbolj izraženi, nato se običajno stanje prične umirjati. Sam kašelj lahko traja še 3 tedne ali več. Psi prenašajo bolezen še nekaj tednov, potem ko nehajo kašljati!

Trajanje

Čas od okužbe in do izbruha bolezni (inkubacijska doba) je zelo različna, lahko traja dva dni, lahko pa celo nekaj tednov, v povprečju pa približno en teden. Klinični znaki bolezni so najbolj intenzivni 4-10 dni, ko je tudi kašelj najbolj močan. Zbolijo lahko psi vseh starostnih skupin in vseh pasem, najbolj pa so občutljivi mladiči, starejši psi in imunsko oslabeli psi.

Zdravljenje

Bolezen ni smrtno nevarna in navadno mine sama od sebe. Vsekakor pa je bolezen potrebno jemati zelo resno in ob pojavu znakov obiskati veterinarja. Ni vsak kašelj kužni kašelj!

Veterinar bo vašemu psu morda predpisal zdravila, ki pomirijo kašelj ali olajšajo izkašljevanje. Kadar pa gre za hujšo obliko bolezni, ko se virusom pridruži še bakterijska okužba, je običajno potrebno zdravljenje z antibiotiki in podporna terapija.

Zadnje objave
Zakaj psi sivijo
2. oktober 2024

Zakaj psi sivijo

Paranalne žleze pri psu
20. september 2024

Paranalne žleze pri psu

Slabost med vožnjo
5. julij 2024

Slabost med vožnjo

Kontakt

ambulanta@leonvet.si

Telefon

(05) 292 78 00

Dežurni telefon

(064) 11 22 77

Urnik

PON-PET: 7.00 - 20.00

SOB: 8.00 - 13.00

NED in PRAZNIKI: ZAPRTO

Centralni register hišnih živali

Družbena omrežja

Leonvet @ Vse pravice pridržane