Blog

Zatipal sem bulico pri mojem ljubljenčku, kaj naj storim?

3. marec 2024ČlanekLeonvet Ekipa

Večkrat nam pišete, da ste pri vašem kužku ali muci zatipali bulico in verjamemo, da ste se prestrašili za zdravje vašega ljubljenčka, zato vam bomo danes napisali nekaj o tvorbah, ki se lahko pojavijo.

Zatipal sem bulico pri mojem ljubljenčku, kaj naj storim?

Ko zatipamo bulico

Če pri vašem ljubljenčku začutite bulico, jo je potrebno opazovati, opazovati njene morebitne spremembe in dobro je, da bulico pokažete veterinarju, ki bo ocenil stanje. Pri hišnih ljubljenčkih lahko nastanejo benigne oziroma starostne spremembe, včasih tudi spremembe tipa novotvorbe.

Bodite pa tudi pozorni, da lahko do bulice – otekline pride, ko je vaš hišni ljubljenček cepljen ali ko prejme zdravila preko injekcije. Bulica lahko nastane šele po dveh tednih lahko tudi šele po 2 mesecih.

Kot rečeno v kolikor zatipate bulico, vam priporočamo obisk veterinarja. Veterinar bo naredil pregled ljubljenčka, kjer bo pretipal bulico in spremembe testiral s tanko igelno punkcijo, kjer se dobi že zelo precizen odgovor na to, za kaj gre in tako veterinar lahko določi terapijo oziroma določi postopek zdravljenja.

Kdaj poiskati pomoč veterinarja
  • Če se bulica hitro povečuje.
  • Če je bulica boleča ali vneta.
  • Če opazite spremembe v vedenju ali apetitu vašega ljubljenčka.
  • Če je bulica na mestu, kjer se pogosto draži (na primer, ob ovratniku).

Tvorbe v telesu, ki jih na dotik ne čutimo

To so vse bulice, ki jih lahko zatipate pri vaših ljubljenčkih, obstajajo pa tudi tvorbe, ki nastanejo v telesu vaših ljubljenčkov. Takšnih tvorb ne zatipate, tvorbe oziroma spremembe na organih, tkivih se lahko vidi na ultrazvoku, rentgenu, magnetni resonanci, CT-ju in endoskopiji.

     



Znaki, ki jih lahko opazite pri vašem ljubljenčku
  • manjše spremembe, ki jih je zelo težko klinično opaziti - največkrat jih opazimo slučajno
  • večje spremembe pa se lahko kažejo s povečanim obsegom trebuha, oteženim dihanjem, s spremembami v uriniranju, motnje v koordinaciji oziroma živčni znaki (spremembe v glavi), motnje v delovanju srca, spremembe v gibanju, spremembe v odvajanju blata, skratka vse, ...
Pomoč in zdravljenje
  • najpogosteje je potrebna kirurška pomoč, če je le ta mogoča
  • lahko se pomaga s kemoterapijo oziroma radiacjsko terapijo
 
Prepoznavanje in pravilno ravnanje z bulicami na psih in mačkah zahteva previdnost in pozornost. Vedno se posvetujte z veterinarjem, da zagotovite najboljše možno skrb za vašega ljubljenčka. Pravočasno ukrepanje lahko pripomore k preprečevanju morebitnih zapletov in omogoči vašemu hišnemu ljubljencu hitrejše okrevanje.
Zadnje objave
Zakaj psi sivijo
2. oktober 2024

Zakaj psi sivijo

Paranalne žleze pri psu
20. september 2024

Paranalne žleze pri psu

Slabost med vožnjo
5. julij 2024

Slabost med vožnjo

Kontakt

ambulanta@leonvet.si

Telefon

(05) 292 78 00

Dežurni telefon

(064) 11 22 77

Urnik

PON-PET: 7.00 - 20.00

SOB: 8.00 - 13.00

NED in PRAZNIKI: ZAPRTO

Centralni register hišnih živali

Družbena omrežja

Leonvet @ Vse pravice pridržane