Preživljanje časa na plaži s svojim psom je lahko čudovita izkušnja za oba. Vendar pa je pomembno vedeti, kako morska voda vpliva na vašega psa in kako zagotoviti njegovo varnost in dobro počutje. V tem prispevku bomo odgovorili na pogosta vprašanja glede morske vode in psov ter podali koristne nasvete za varno uživanje v morju s svojim kosmatincem.
Določena količina morske vode ni škodljiva za večino psov, vendar je pomembno, da se ne prenagli z morsko vodo. Sol v morski vodi lahko povzroči dehidracijo, zato zagotovite, da ima vaš kosmatinec vedno svežo pitno vodo na voljo. Če vaš pes med igro ali plavanjem po nesreči zaužije malo morske vode, to običajno ni razlog za skrb. Vendar pa je pomembno, da preprečite, da bi pil morsko vodo namerno ali v večjih količinah.
Največja varna izpostavljenost morski vodi je odvisna od pasme in zdravstvenega stanja psa. Nekateri psi uživajo v plavanju in lahko v vodi preživijo več časa, medtem ko drugi morda niso tako navdušeni. Običajno naj bo njegovo bivanje v morski vodi omejeno, najbolje je večkrat poiskati senco in se izogibati najbolj vročim uram. Plavanje je lahko naporno, zato psa redno preverjajte in ga po potrebi odstranite iz vode, da preprečite prekomerno utrujenost ali dehidracijo.
Da, po kopanju v morju je priporočljivo sprati dlako vašega psa s sladko vodo. Sol in pesek se lahko kopičita v dlaki in na koži ter povzročita draženje ali srbečico. Izpiranje psa s sladko vodo pomaga odstraniti sol, pesek in druge nečistoče ter preprečuje morebitne težave s kožo.
Prekomerno uživanje morske vode lahko povzroči prebavne težave in dehidracijo. Simptomi vključujejo bruhanje, drisko, letargijo in dehidracijo. Če opazite, da vaš pes po kopanju pokaže znake nelagodja, takoj poiščite veterinarsko pomoč. Pomembno je, da psa navajate na pitje sveže vode in preprečite dostop do morske vode med igro na plaži.
Ko se odpravljate na morje s svojim psom, je pomembno vedeti, katera bolezenska stanja so najpogostejša pri psih v tem okolju. Tu je seznam najpogostejših zdravstvenih težav, s katerimi se lahko soočajo psi med bivanjem na morju, skupaj z opisom in nasveti za preprečevanje:
Opis: Psi se lahko hitro dehidrirajo zaradi vročine in aktivnosti na plaži.
Znaki: Suha usta, letargija, upadanje kože, povečana žeja.
Preprečevanje: Vedno poskrbite, da ima pes dostop do sveže pitne vode. Pogosto mu ponujajte vodo in ga zadržujte v senci.
Opis: Vročina in neposredno sonce lahko povzročita nevarno povišanje telesne temperature.
Znaki: Pretirano sopenje, rdeče dlesni, bruhanje, driska, letargija, kolaps.
Preprečevanje: Omejite telesno aktivnost na zgodnje jutranje ali pozne večerne ure, poskrbite za senco, hlajenje in stalno hidracijo.
Opis: Prekomerno uživanje morske vode lahko povzroči prebavne težave in dehidracijo.
Znaki: Bruhanje, driska, letargija, dehidracija.
Preprečevanje: Preprečite, da pes pije morsko vodo, in mu redno ponujajte svežo vodo.
Opis: Voda v ušesih lahko povzroči bakterijske ali glivične okužbe, še posebej pri pasmah z dolgimi ušesi.
Znaki: Praskanje ušes, nagibanje glave, neprijeten vonj iz ušes, izcedek, pogosto stresanje z glavo.
Preprečevanje: Po kopanju v morju temeljito osušite ušesa psa. Uporabite lahko tudi preventivne kapljice za ušesa.
Opis: Sol in pesek lahko povzročita draženje kože, še posebej pri občutljivih psih.
Znaki: Praskanje, rdečina, izpuščaji, srbečica.
Preprečevanje: Po kopanju psa sperite s sladko vodo, da odstranite sol in pesek.
Opis: Psi s kratko dlako ali svetlo kožo so bolj dovzetni za sončne opekline.
Znaki: Rdečina, bolečina, luščenje kože.
Preprečevanje: Omejite izpostavljenost soncu, uporabite kreme za sončenje, namenjene psom, in poskrbite za senco.
Opis: Območja z visoko vlago in toploto so ugodna za bolhe in klope, pa ne pozabimo, da se na morju širi tudi filarija ali srčna glista, ki jo prenašajo komarji.
Znaki: Praskanje, ugrizi, izpuščaji, klopi na koži.
Preprečevanje: Uporabite preventivna sredstva proti bolham in klopom, redno pregledujte psa in po potrebi uporabite sredstva za odstranjevanje parazitov. Najbolje, da se pred dopustom z vašim psom posvetite z vašim veterinarjem.
Opis: Ostre školjke, kamenčki in smeti na plaži lahko poškodujejo tačke ali kožo.
Znaki: Vidne rane, krvavitve, šepanje.
Preprečevanje: Preverite plažo za nevarne predmete in po potrebi uporabljajte zaščitne čeveljce za psa.
Preživljanje časa na plaži z vašim psom je lahko zabavno in varno, če upoštevate nekaj osnovnih smernic. Poskrbite za dobro počutje in varnost svojega ljubljenčka ter uživajte v skupnih poletnih dogodivščinah!
Facebook Twitter
V mlinu 18,
5290 Šempeter pri Gorici
PON-PET: 7.00 - 20.00
SOB: 8.00 - 13.00
NED in PRAZNIKI: ZAPRTO
Centralni register hišnih živaliLeonvet @ Vse pravice pridržane