Danes se bomo poglabljali v razumevanje vročine pri mačkah, pomembnega vidika njihovega zdravja. Začnimo z osnovnim dejstvom: normalna telesna temperatura mačke se giblje med 38 °C in 39,3 °C, nekoliko višje kot pri ljudeh. Različni dejavniki, kot so starost, pasma, telesna aktivnost, stres, brejost in imunski sistem, vplivajo na telesno temperaturo mačke. Kako pa prepoznati vročino in kaj storiti v primeru dviga temperature?
Telesna temperatura mačke, pri kateri govorimo o začetku vročine, je okoli 39,3 °C. Prvi in eden izmed najbolj prepoznavnih znakov, ki kažejo na vročino pri mački, je vroč in suh smrček, kar pa lahko spremlja tudi tresavica, solzne oči in nemirno obnašanje. Vročina sama po sebi ne predstavlja drugega kot odziv telesa na določene spremembe oziroma grožnje organizmu, s čimer se skuša telo braniti. Lahko pa se ob vročini pojavi tudi izguba apetita, kašljanje, bruhanje, tresavica, dehidracija, pomanjkanje izločanja ali celo pospešeno dihanje.
Pogosti vzroki za pojav vročine so lahko razno razna vnetja, bakterijske okužbe, paraziti ali celo virusi. Lahko pa vročina spremlja telesne poškodbe, zastrupitev, cepljenje ali celo vročinske udare. Vsekakor pa je ob večdnevni vztrajajoči vročini s spremljajočimi simptomi potrebno nujno obiskati veterinarja, ki bo mačko tudi pregledal in ji predpisal ustrezno zdravljenje.
Kako izmeriti telesno temperaturo mačke
Smiselno je, da v primeru, če opazimo nenavadno vedenje mačke, da ji takrat izmerimo telesno temperaturo. V veliki večini gre pri nenavadnem vedenju za izgubo energije, pomanjkanje apetita, zavračanje vode in celo apatično vedenje. Mački najlažje izmerimo telesno temperaturo rektalno z digitalnim termometrom v ležečem položaju, saj bo v le tem tudi najbolj pri miru. Termometer se vstavi le nekaj milimetrov vanjo. V primeru, da niste prepričani pri merjenju temperature svoji mački, se raje odpravite veterinarju.
Kaj storiti, ko opazite dvig telesne temperature pri svoji mački? Pomembno je omogočiti počitek, zagotoviti dovolj vode, in spremljati splošno počutje. Če se simptomi poslabšajo ali vztrajajo več dni, je nujno posvetovanje z veterinarjem.
Zagotavljanje topline, udobja in ustrezne prehrane so ključni načini, kako lahko pomagate svoji mački med dvigom telesne temperature. Prav tako je treba skrbeti za hidracijo in preprečiti izgubo apetita.
V primeru večdnevne vztrajajoče vročine s spremljajočimi simptomi je nujno poiskati strokovno pomoč veterinarja. Le ta bo lahko izvedel temeljit pregled in predpisal ustrezno zdravljenje za vašo mačko.
S pravočasnim opazovanjem, skrbjo in ukrepanjem lahko učinkovito pomagate svoji mački pri soočanju z vročino. Ne pozabite, vaš veterinar je vedno tukaj, da vam nudi strokovno pomoč in nasvete. Skupaj bomo poskrbeli za dobro počutje vaše mačke.
Facebook TwitterV mlinu 18,
5290 Šempeter pri Gorici
PON-PET: 7.00 - 20.00
SOB: 8.00 - 13.00
NED in PRAZNIKI: ZAPRTO
Centralni register hišnih živaliLeonvet @ Vse pravice pridržane