Blog

Polidaktilija pri mačkah - mačke s posebnimi tačkami

26. november 2024ČlanekLeonvet Ekipa

Polidaktilija je genetska značilnost, zaradi katere imajo mačke več prstov na tačkah, kot je običajno. Medtem ko imajo mačke običajno po pet prstov na sprednjih in štiri na zadnjih tačkah, imajo mačke s polidaktilijo lahko šest ali celo več prstov na eni ali več tačkah. Ta zanimiva značilnost je tako funkcionalna kot prikupna, zato so polidaktilne mačke pritegnile pozornost ljubiteljev mačk po vsem svetu.

Polidaktilija pri mačkah - mačke s posebnimi tačkami

Kaj je polidaktilija?

Polidaktilija, ki izhaja iz grških besed poly (več) in daktylos (prsti), je posledica genske mutacije. Ta mutacija povzroči prekomerno število prstov, ki so običajno popolnoma oblikovani in funkcionalni. Podeduje se kot avtosomno dominantna lastnost, kar pomeni, da lahko že en polidaktilni starš prenese to značilnost na svoje potomce.

Zgodovina polidaktilnih mačk

Polidaktilne mačke so skozi zgodovino prejele številna ljubkovalna imena, kot so »Hemingwayjeve mačke« ali »ladijske mačke«. Znano je, da je ameriški pisatelj Ernest Hemingway oboževal polidaktilne mačke, ki so danes množično prisotne v muzeju na njegovem posestvu na Floridi.

Polidaktilne mačke so bile priljubljene tudi med mornarji in pirati. Zaradi dodatnih prstov, ki so omogočali boljši oprijem in stabilnost, so bile te mačke odlične pri hoji po nestabilnih ladijskih krovih. Poleg tega so pirati in mornarji verjeli, da so polidaktilne mačke boljše lovke miši in podgan, kar je bilo ključnega pomena za zaščito zalog hrane na dolgih potovanjih. Te mačke so tako postale priljubljeni spremljevalci na ladjah, saj so pomagale ohranjati ladje čiste in brez škodljivcev.

Tako so polidaktilne mačke postale znane kot »ladijske mačke«, njihova posebnost pa je bila cenjena ne le zaradi funkcionalnosti, temveč tudi zaradi vraževerja – mnogi mornarji so verjeli, da te mačke prinašajo srečo in varnost na morju.

Ali polidaktilija vpliva na zdravje mačk?

Na splošno polidaktilija ne povzroča zdravstvenih težav in je za mačke le estetska ali anatomska posebnost. Večina mačk s to značilnostjo je povsem zdrava in normalno funkcionalna. V redkih primerih pa lahko dodatni prsti povzročijo težave:

  • Prekomerna rast krempljev: Dodatni kremplji morda niso enako obrabljeni kot ostali, zato jih je potrebno redno striči, da preprečimo vraščanje.
  • Težave z gibanjem: Če dodatni prsti niso pravilno oblikovani, lahko vplivajo na hojo.

Veterinar lahko hitro oceni, ali dodatni prsti povzročajo kakršnekoli težave in predlaga ustrezno nego.

Prednosti polidaktilnih mačk

Dodatni prsti polidaktilnim mačkam pogosto dajejo prednost pri oprijemu in spretnostih, kot so plezanje ali lovljenje igrač. Prav tako mnogi lastniki poročajo, da te mačke kažejo edinstvene in ljubke osebnostne lastnosti, zaradi česar so še bolj priljubljene.

Ali so določene pasme bolj nagnjene k polidaktiliji?

Polidaktilija se lahko pojavi pri kateri koli pasmi mačk, vendar je pogostejša pri mačkah pasme Maine Coon. Številne Maine Coon mačke so bile v preteklosti polidaktilne, saj so jih gojili v zalednih predelih ZDA, kjer je bil njihov oprijem v zasneženih razmerah prednost.

Nega polidaktilnih mačk

Skrb za polidaktilno mačko ni bistveno drugačna od nege drugih mačk. Pomembno je, da:

  • Redno strižete kremplje, saj lahko dodatni prsti otežijo naravno obrabo.
  • Spremljate zdravje tačk, da opazite morebitne težave, kot so vraščeni kremplji ali okužbe.
  • Redno obiskujete veterinarja, da poskrbite za celovito zdravje vaše mačke.

Polidaktilne mačke so čudovite in edinstvene živali, ki s svojimi posebnimi tačkami navdušujejo ljubitelje mačk po vsem svetu. Čeprav imajo nekoliko več prstov, njihova nega ni zahtevnejša, lastniki pa so pogosto navdušeni nad njihovo iznajdljivostjo in igrivostjo. Če imate polidaktilno mačko ali o njej razmišljate, bodite prepričani, da gre za posebno mačjo prijateljico, ki vam bo prinesla veliko veselja in ljubezni.

Če imate kakršnakoli vprašanja o zdravju ali negi polidaktilne mačke, se obrnite na veterinarja – tukaj smo, da vam pomagamo! 

Kontakt

ambulanta@leonvet.si

Telefon

(05) 292 78 00

Dežurni telefon

(064) 11 22 77

Urnik

PON-PET: 7.00 - 20.00

SOB: 8.00 - 13.00

NED in PRAZNIKI: ZAPRTO

Centralni register hišnih živali

Družbena omrežja

Leonvet @ Vse pravice pridržane